Aktualności

2015-07-25 Pamiątka I Wyprawy Krzyżowej

Pierwsza wyprawa krzyżowa – wyprawa wojenna, która zapoczątkowała okres zbrojnych krucjat, rozpoczętych przez papieża Urbana II od apelu na synodzie w Clermont 27 listopada 1095 roku...

więcej »

2015-06-29 Warsztaty sekcji tańca towarzyskiego

2015-06-12 Wieczór autorski Michała Idzikowskiego

Michał Idzikowski ma 36 lat. Urodził się w Międzyrzecu i tu spędził większość życia. Obecnie mieszka w Białej Podlaskiej. Skończył pedagogikę w Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Pracuje...

więcej »

     ZAPOWIEDZI

Głosujemy na pracownie Orange w Międzyrzecu Podlaskim

W Międzyrzecu może powstać Pracownia Orange.  Ma to być świetlica z komputerami i bezpłatnym dostępem do Internetu, drukarką ze skanerem, konsolą do gier oraz telewizorem LCD. Chce ją stworzyć OSP Stołpno. Potrzebne są jednak nasze głosy.

Program pracowni zakłada organizację zajęć i spotkań edukacyjnych dotyczących  obsługi programów komputerowych i graficznych dla dzieci, osób starszych i zajęcia dla mam. Druhowie planują także organizację szkoleń zawodowych dla strażaków i osób chętnych.  

Lokalni koordynatorzy Pracowni wezmą udział w profesjonalnych szkoleniach, aby wspólnie z mieszkańcami współtworzyć miejsce, które jak najlepiej odpowie na potrzeby lokalne. Pomoże w tym także system rywalizacji społecznej, którego celem jest motywowanie mieszkańców do działania na rzecz swojej okolicy.

Głosowanie odbywa się  na stronie: glosuj.pracownieorange.pl

Codziennie można oddać 5 głosów.

Wydarzenie na Facebooku: facebook.com/events/933019556737099

Wakacj z kulturą

     RELACJE

2015-07-25 Pamiątka I Wyprawy Krzyżowej

Pierwsza wyprawa krzyżowa – wyprawa wojenna, która zapoczątkowała okres zbrojnych krucjat, rozpoczętych przez papieża Urbana II od apelu na synodzie w Clermont 27 listopada 1095 roku. Wyprawa wyruszyła w 1096 roku, z podwójnie obranym celem – zdobycia Jerozolimy i Ziemi Świętej oraz uwolnienia wschodnich chrześcijan spod islamskiej władzy.
Wszystko zaczęło się za sprawą cesarza bizantyńskiego Aleksego I Komnena i jego apelu do Kościoła rzymskiego i zachodniego rycerstwa o pomoc w walce z Turkami seldżuckimi o odzyskanie utraconych ziem w Anatolii. Wezwanie o pomoc szybko przerodziło się w masową migrację z Zachodu i w podbój terenów leżących poza obszarem Europy. Zarówno rycerstwo, jak i chłopstwo wyruszyło z wielu zakątków Europy Zachodniej, lądem i drogą morską ku Jerozolimie, by ostatecznie zdobyć ją w dniu 15 lipca 1099 roku, ustanawiając Królestwo Jerozolimskie wraz z innymi chrześcijańskimi państwami krzyżowymi. Chociaż nabytki te utrzymały się niecałe dwieście lat, pierwsza wyprawa była istotnym punktem zwrotnym w dziejach ekspansji zachodniej cywilizacji, jak i pierwszym poważnym krokiem, od upadku cesarstwa zachodniorzymskiego, w kierunku ponownego otwarcia dostępu do handlu ze Wschodem.
Ta pierwsza wyprawa, jako jedyna w całej historii wypraw krzyżowych, zakończyła się pełnym sukcesem.

2015-06-29 Warsztaty sekcji tańca towarzyskiego

2015-06-14 Dni Międzyrzeca

2015-06-12 Wieczór autorski Michała Idzikowskiego

Michał Idzikowski ma 36 lat. Urodził się w Międzyrzecu i tu spędził większość życia. Obecnie mieszka w Białej Podlaskiej. Skończył pedagogikę w Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Pracuje w bialskiej Komendzie Miejskiej Policji.

Ciekawa jest historia jego literackiego debiutu. W 2013 roku podczas przeprowadzki w starym pudle z książkami znalazł swój rękopis sprzed 15 lat. Postanowił nad nim popracować. Pisał i poprawiał przez pół roku. Potem szukał wydawcy. Powieścią zainteresowało się Wydawnictwo Witanet. Książka wyszła w niewielkim nakładzie i szybko potrzebny był dodruk.

Akcja „Cyngli” rozpoczyna się w Międzyrzecu Podlaskim w roku 1999. Opowiada o przygodach trójki przyjaciół wychowanych na „Psach” Pasikowskiego. Dżino, Enrico i Mały mieszkają na jednym osiedlu. Dżino, który był uczestnikiem misji pokojowej w Bośni i Hercegowinie, otrzymuje propozycję pracy od swego byłego dowódcy. Teraz jest on grubą rybą wśród warszawskich biznesmenów. Dżino zabiera przyjaciół i wyrusza do Pruszkowa, gdzie ma chronić dowódcę. Okazuje się, że jego pracodawca podczas wojny w Bośni zadarł z Serbami. Sprzątnął im sprzed nosa śmiercionośne głowice. Serbski generał Kostyriew werbuje Rosjan i robi wszystko, aby dowiedzieć gdzie ukryte są rakiety. W książce jest mnóstwo nieoczekiwanych zwrotów akcji. Akcja z Pruszkowa przenosi się na jedną z wysp nieopodal Hong-Kongu a kończy w Rzymie.

Michał Idzikowski uwielbia gry RPG i powieści grozy. Szczególnie ceni sobie książki Lovecrafta. Po literackim debiucie rozpoczął pracę nad nową powieścią. Jej akcja dzieje się na Ukrainie po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Polecamy
Międzyrzec Podlaski Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa Serwis taneczny Zbigniewa Sieduszewskiego Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Międzyrzec Podlaski - Twoje miasto ONLINE Fakty, Kultura, Sport, Informator WAŻNE INFORMACJE I WYDARZENIA W BIALA24.PL

Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim

ul. Warszawska 37, 21-560 Międzyrzec Podlaski, tel. +48 83 371 78 07, fax: +48 83 371 23 79
e-mail: kultura@miedzyrzec.pl, godziny pracy administracji: poniedziałek-piątek: 07:30 - 15:30

© 2015 Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim.

Created by: 4interactive