PRACOWNIA GRAFIKI WARSZTATOWEJ
Grafika obok malarstwa i rzeźby jest jedną z podstawowych dziedzin sztuk plastycznych. Obejmuje techniki, które pozwalają na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z wcześniej przygotowanej matrycy (ryciny).
Pracownia grafiki warsztatowej zwanej też artystyczną jest nową propozycją działań plastycznych dla Międzyrzeczan, a także ciekawą alternatywą spędzenia twórczo wolnego czasu.
Celem powstania Pracowni jest stworzenie miłośnikom sztuki graficznej oraz wszystkim zainteresowanym możliwości poznania procesu powstawania dzieła w praktyce.
Zajęcia adresowane są do dzieci (od lat 10), młodzieży oraz osób dorosłych i seniorów, którzy chcą poznać tajniki warsztatu graficznego. Skierowane są do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności graficzne w tradycyjnych technikach takich jak linoryt, monotypia, sucha igła itp. i którzy chcą doskonalić swoje umiejętności manualne, rozwijać kreatywność i wrażliwość estetyczną oraz nie boją się plastycznych eksperymentów.
Pracownia jest wyposażona w profesjonalną prasę graficzną, umożliwiającą wykonywanie prac graficznych w technikach druku wypukłego, a także w niektórych technikach wklęsłodrukowych.
Zajęcia prowadzone w małych około 6-8 osobowych grupach, dostosowane do poziomu zaawansowania i wieku uczestników.
Instruktor: Aneta Pliszka
Absolwentka Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom w Pracowni Druku Wypukłego prof. Maksymiliana Snocha oraz aneks z fotografii w Pracowni prof. Ireny Nawrot-Trzcińskiej uzyskała w 2003 roku. Na co dzień zajmuje się grafiką warsztatową, projektową, fotografią, rysunkiem, realizuje obiekty przestrzenne. Udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych i 8 wystawach indywidualnych. Uczestniczka wielu międzynarodowych plenerów artystycznych.
Terminy zajęć:
Dzieci i młodzież z podziałem na grupy:
poniedziałek, wtorek – godz.16:00-17:30
Seniorzy z podziałem na grupy:
środa, czwartek – godz. 11:00-15:00
- Miejsce: parcownia grafiki warsztatowej - Pałac Potockich (I piętro)
- Zapisy na zajęcia: w pracowni, w godz. zajęć
- Opłata: – 50 zł miesięcznie
2017-10-19 Warsztaty wikliniarskie
W dniach 19-20 października 2017 r. w Pałacu Potockich z inicjatywy Anety Pliszki odbyły się po raz pierwszy warsztaty wikliniarstwa dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dęblinie. Prowadzącym był pan Grzegorz Gordat instruktor wikliniarstwa.
Grzegorz Gordat od 15 lat zajmuje się plecionkarstwem. Jego specjalizacja to plecionkarstwo rekonstrukcyjne i formy ogrodowe. Współpracując z Muzeami Wsi, muzeami regionalnymi i grupami rekonstrukcji historycznej odtwarza dawne wzory plecionek. Tworząc formy plenerowe czerpie z tradycji polskiego plecionkarstwa, w szczególności z regionu radomskiego.
Mistrz w zawodzie koszykarz-plecionkarz (dyplom wydany przez Izbę Rzemieślniczą w Rzeszowie). Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Instruktor w Stowarzyszeniu Akademia „Łucznica” i Miejskim Domu Kultury w Dęblinie.
Współpracuje z Wydziałem Form Przemysłowych ASP Kraków, Wydziałem Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie oraz Wydziałem Architektury Krajobrazu KUL w Lublinie.
Jego prace znajdują się w zbiorach krajowych i zagranicznych.