2019-12-01 II Warsztaty wikliniarskie

W dniach 1-2 grudnia 2019 r. w Pałacu Potockich z inicjatywy instruktorki grafiki warsztatowej Anety Pliszki już po raz drugi Miejski Ośrodek Kultury zorganizował uczestnikom zajęć warsztaty wikliniarstwa. Prowadzącym był pan Grzegorz Gordat instruktor wikliniarstwa.

Grzegorz Gordat od wielu lat zajmuje się plecionkarstwem. Jego specjalizacja to plecionkarstwo rekonstrukcyjne i formy ogrodowe. Współpracując z Muzeami Wsi, muzeami regionalnymi i grupami rekonstrukcji historycznej odtwarza dawne wzory plecionek. Tworząc formy plenerowe czerpie z tradycji polskiego plecionkarstwa, w szczególności z regionu radomskiego.
Mistrz w zawodzie koszykarz-plecionkarz (dyplom wydany przez Izbę Rzemieślniczą w Rzeszowie). Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Instruktor w Stowarzyszeniu Akademia „Łucznica” i Miejskim Domu Kultury w Dęblinie.
Współpracuje z Wydziałem Form Przemysłowych ASP Kraków, Wydziałem Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie oraz Wydziałem Architektury Krajobrazu KUL w Lublinie.
Jego prace znajdują się w zbiorach krajowych i zagranicznych.

2019-10-12 Kantata na cztery skrzydła

12 października Miejski Ośrodek Kultury gościł aktorów Sceny Teatralnej Miasta Siedlce - Ulę Gotowicką, Macieja Czapskiego i Roberta Protasewicza. Przedstawili oni na scenie Kina Sława "Kantatę na cztery skrzydła" - sztukę na podstawie tekstu Roberta Bruttera, wyreżyserowaną przez Waldemara Koperkiewicza.

2019-10-06 Śpiewnik Domowy w MOK

6 października w Kinie Sława można było posłuchać kameralnego koncertu „Śpiewnik Domowy na Lubelszczyźnie”. Młodzi artyści z Akademii Operowej działającej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wykonali dla międzyrzeckiej publiczności pieśni skomponowane przez Stanisława Moniuszkę.

Na scenie wystąpiły Zuzanna Nalewajek – mezzosopran oraz Katarzyna Belkius – sopran. Akompaniowała im na fortepianie Natalia Pawlaszek. Koncert prowadziła dr Małgorzata Mierczak, polsko-austriacka śpiewaczka i muzykolog.

„Śpiewnik domowy na Lubelszczyźnie" to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Moniuszko 2019 - Promesa" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Celem projektu jest upowszechnianie twórczości Stanisława Moniuszki w małych miejscowościach Lubelszczyzny. Na przedsięwzięcie składa się 15 koncertów kameralnych dla szkół i dorosłej publiczności, realizowanych w gminnych i miejskich ośrodkach kultury.

2019-09-27 Koncert Dzieci Podlasia

Hulanki w MOK

27 września Miejski Ośrodek Kultury gościł uczniów międzyrzeckich szkół podstawowych. W sali widowiskowej obejrzeli oni koncert „Zatańczmy na ludowo” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Podlasia.
Była to piękna lekcja taneczno-muzyczna, którą poprowadziła Ewa Bernatowicz – doświadczony pedagog i wieloletni kierownik ZPiT Dzieci Podlasia. Uczniowie mieli okazję poznać tańce regionalne i narodowe oraz ludowe stroje z różnych stron Polski. Tańcom towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu kapeli ludowej. Dzieci mogły dzięki temu poznać również instrumenty muzyczne, na których grają muzycy. Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał karteczkę z informacją o naborze do ZPiT Dzieci Podlasia. Jest on prowadzony w poniedziałki i środy, w godz. 16-17, podczas prób zespołu, które odbywają się w Kinie Sława (wejście od strony osiedla).
Dzieci Podlasia wystąpiły tego dnia dwukrotnie. Pierwszy koncert adresowany był do uczniów klas I-II, a drugi do starszej młodzieży.
Koncerty „Zatańczmy na ludowo” odbyły się w ramach Przeglądu Muzyki Tradycyjnej „Hulanki Międzyrzeckie”. Impreza została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019.

2019-09-14 Hulanki Międzyrzeckie

Święto Ludowej Muzyki

14 września centrum Międzyrzeca Podlaskiego rozbrzmiewało ludową muzyką. Mieszkańcy miasta oraz okolicznych miejscowości bawili się przy występach śpiewaków i kapel oraz robili zakupy na Jarmarku „Podlasie Smaki”. Wszystko to w ramach I edycji Przeglądu Muzyki Tradycyjnej „Hulanki Międzyrzeckie”, który odbył się dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019.
Od samego rana międzyrzeczanie odwiedzali Plac Jana Pawła II chętnie robiąc zakupy na Jarmarku „Podlaskie Smaki”. O godz. 10 rozpoczął się Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych, na którym zaprezentowali się muzycy i śpiewacy z trzech  powiatów: łosickiego, bialskiego i radzyńskiego. Na scenie wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca Pasieka z Platerowa, Jutrzenka z Kapelą z Rogoźnicy, Lewkowianie z Dokudowa, Sami Swoi, Ale Baby z Kapelą z Berezy, Jutrzenka ze Sławacinka Starego, Harmonijkowe Echo oraz Kapela Retro. Ich występy oceniało jury w składzie: Anna Jóźwik ze Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, Ewa Bernatowicz – kierownik ZPiT Dzieci Podlasia oraz Cezary Woch – muzyk i nauczyciel. Po blisko 3-godzinnym koncercie wydali oni werdykt, który brzmiał następująco:
I miejsce - Zespół Pieśni i Tańca Pasieka z Platerowa – nagroda 1200 zł
II Miejsce - Ale Baby z Kapelą z Berezy – nagroda 800 zł
III miejsce - Lewkowianie z Dokudowa – nagroda 500 zł
IV miejsce Sami Swoi – nagroda 500 zł
O godz. 17 rozpoczął się koncert „Folkowe Konfrontacje”, którym wystąpili: Kapela Retro, siostry
Wiktoria i Dominika Bułhak, Sokotuchy, Kapela Karuzela oraz Orkiestra Tanecznej Bonanza. Tradycyjne oberki i polki, nowsze fokstroty, tanga, slowfoxy i walce porwały publiczność do tańca.
Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.
To nie koniec atrakcji związanych z Hulankami Międzyrzeckimi. 27 września w sali widowiskowej MOK odbędą się koncerty dla młodzieży szkolnej, na których wystąpi ZPiT Dzieci Podlasia. Tego dnia w MOK odbędą się również warsztaty muzyczne i taneczne, na które serdecznie zapraszamy.

2019-09-01 Koncert z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego 1 września zaprasza mieszkańców na Koncert "Gdy w noc wrześniową...". Wydarzenie to rozpocznie się o godz. 19 na Placu Jana Pawła II. Wystąpi warszawski zespół Menele.

Zespół Menele powstał we wrześniu 2010 roku. Swoją muzyką nawiązuje do folkloru przedwojennej Warszawy. Oprócz znanych warszawskich szlagierów gra autorskie kompozycje, które znakomicie wpisują się w „szemrane” klimaty starej Pragi, Czerniakowa, czy Targówka. Takie piosenki mieliśmy już okazję usłyszeć w wykonaniu zespołu podczas tegorocznego międzyrzeckiego finału WOŚP.

Podczas drugiej wizyty zespołu w Międzyrzecu Menele zaprezentują nam się nieco z innej strony. W ich fonograficznym dorobku ważne miejsce zajmuje wydana w 2014 roku płyta „Za każdy kamień twój”. Znalazły się na niej głównie utwory z okresu okupacji hitlerowskiej, takie jak "Posłuchajcie ludzie", "Gdy w noc wrześniowe", "Za spalone domy", "Siekiera, motyka", "Na dworze jest mrok". Właśnie taki wojenny repertuar usłyszymy w wykonaniu Meneli 1 września 2019 roku na Placu Jana Pawła II.

Zespół wystąpi w składzie: Dariusz Wołosewicz „Grzywa” - śpiew i gitara; Mariusz Kuczewski „Qcza” - śpiew i gitara, Piotr Walewski – akordeon i śpiew, Krzysztof Kłos "Brat" - instrumenty perkusyjne i śpiew.

2019-06 Czerwcowy sukces SEZAMEK

W czerwcu Zespół Tańca Artustycznego "SEZAMKI" Miejskiego Ośrodka Kultury w Miejskiego Osrodka Kultury działający pod kierunkiem instruktor Hanny Paluszkiewicz na Przegladzie Tanecznym o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego wytańczył III miejsce w kategorii dzieci.

Polecamy
Międzyrzec Podlaski Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa Serwis taneczny Zbigniewa Sieduszewskiego Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Międzyrzec Podlaski - Twoje miasto ONLINE Fakty, Kultura, Sport, Informator WAŻNE INFORMACJE I WYDARZENIA W BIALA24.PL

Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim

ul. Warszawska 37, 21-560 Międzyrzec Podlaski, tel. +48 83 371 78 07, fax: +48 83 371 23 79
e-mail: kultura@miedzyrzec.pl, godziny pracy administracji: poniedziałek-piątek: 07:30 - 15:30

© 2024 Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim.

Created by: 4interactive