Aktualności

2023-06-02 Eliminacje powiatowe

2 czerwca gościliśmy uczestników powiatowych eliminacji 42. Małego Konkursu Recytatorskiego. W rywalizacji wzięło udział 38 uczniów z powiatu bialskiego. Występy młodych recytato...

więcej »

2023-05-26 MKR Eliminacje Miejskie

26 maja przeprowadziliśmy miejskie eliminacje 42. Małego Konkursu Recytatorskiego. Występy uczniów oceniała komisja konkursowa w składzie: Leszek Sokołowski – przewodniczący, Halin...

więcej »

Mały Konkurs Recytatorski

2019-08-17 Muzyczne Lato 2019

17 sierpnia 2019 podczas drugiej edycji Muzycznego Lata na międzyrzeckich jeziorkach zagrał dla nas Abradab i Sydney Polak. Koncertom towarzyszył rodzinny piknik z darmowymi atrakcjami dla dzieci.

2019-06-18 Zakończenie roku akademickiego UTW

2019-05-25 Jubileusz 60-lrcia pracy literackiej Ryszarda Kornackiego

Diamentowy jubileusz Ryszarda Kornackiego

25 maja w MOK odbyło się spotkanie z okazji 60-lecia pracy literackiej znanego międzyrzeckiego poety i pedagoga Ryszarda Kornackiego. Poeta urodził się w 1940 r. w Lublinie, a od 1962 roku związał się na stałe z Międzyrzecem. Debiutował w wieku 19 lat wierszem „Moment”, który ukazał się na łamach „Kultury i Życia”. Dziś na jego autorskim koncie jest 18 tomików wierszy oraz słownik biograficzny "Międzyrzec w życiorysy wpisany". Jest też współautorem wielu almanachów i antologii. Spotkanie, które odbyło się 25 maja w holu Kina Sława, było formą podziękowania za całą literacka aktywność pisarza.

- Bardzo wam dziękuję że pamiętacie, że przyjechał tu kiedyś taki Kornacki za żoną, a zakochał się w niej, bo miała piękne zielone oczy. I związałem się z Międzyrzecem, polubiłem tu ludzi, bo oni byli otwarci w stosunku do mnie i nie traktowali mnie jak obcego. Zawsze w Międzyrzecu czułem się jako tutejszy (...) Ja mam tutaj przyjaciół, ja się tutaj naprawdę dobrze czuję – mówił podczas spotkania jubilat.
Pan Ryszard inicjował w Międzyrzecu wiele wydarzeń kulturalnych i aktywnie wspierał wiele inicjatyw. Jest członkiem założycielem Towarzystwa Przyjaciół Nauk i redaktorem wydawnictw TPN, założycielem i prezesem honorowym Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego oraz pomysłodawcą Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Konopnickiej.

- Człowiek o tyle istnieje, o ile zostawi po sobie ślad. Ty, Ryszardzie pozostawiłeś tych śladów po sobie mnóstwo i nadal nie przestajesz tworzyć. Poetą się bywa, ale jako człowiek byłeś otwarty w stosunku do ludzi i do społeczności całego Międzyrzeca – podkreślał Ryszard Turyk, wieloletni prezes TPN.
Twórcza i społeczna aktywność Ryszarda Kornackiego były wielokrotnie nagradzane. Otrzymał on m.in. Honorowe Obywatelstwo Miasta Międzyrzec Podlaski oraz odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, którą przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas jubileuszowego spotkania w MOK znajomi, przyjaciele i miłośnicy twórczości poety obdarowali go kwiatami i upominkami. Krystyna Kornacka zadedykowała mężowi specjalnie na tę okazję napisany utwór. Poetycką niespodziankę przygotowała grupa teatralna działająca przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, kierowana przez Elżbietę Kamasę. Twórczość Ryszarda Kornackiego zaprezentowali uczniowie z grupy teatralnej Zespołu Szkół Ekonomicznych. Humorystycznie jego dorobek podsumował krytyk literacki i satyryk Janusz Maciej Jastrzębski. A całe spotkanie poprowadził niezawodny Leszek Sokołowski.
- Bardzo wam wszystkim dziękuję. Jestem ogromnie wzruszony, kocham was. Słyszę dzisiaj swoje słowa i widzę, że one robią na was wrażenie (...) Najważniejsze jest słowo. Ono było na początku i dzięki niemu wszystko to co nas otacza się stało (...) Tylko niech to słowo będzie życzliwe. Niech to słowo będzie jasne, przejrzyste. Niech to słowo będzie prawdziwe, a niestety nie zawsze takie jest – mówił wzruszony poeta.
Ryszard Kornacki podkreślił, że zakończenie pisania byłoby dla niego równoznaczne z zakończeniem życia. Zamierza więc nadal pracować, a jego najbliższe plany, to wydanie wyboru wierszy o Podlasiu.

Międzyrzecki linoryt na X Ogólnopolskim Biennale Plastycznym

Praca graficzna, wykona przez Macieja Puszkarskiego  (lat 13)  znalazła się na wystawie X Ogólnopolskiego Biennale Plastycznego „KOT 2019” we Wrocławiu.

Konkurs miał na celu pobudzenie wyobraźni plastycznej na temat kota. Maciek od 3 lat uczęszcza do pracowni grafiki warsztatowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Linoryt Maćka został dostrzeżony i zakwalifikowany na wystawę spośród kilku tysięcy prac nadesłanych z całej Polski. Maciek wykonał pracę p.t. „Rodzina” pod okiem instruktor Anety Pliszki. Wystawę pokonkursową będzie można oglądać do końca kwietnia w Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.

Gratulujemy.

2019-04-07 Międzyrzecki Jarmark Wielkanocny - koniec rekrutacji

Przedsmak Świąt Wielkanocnych mogliśmy wszyscy poczuć 7 kwietnia na Placu Jana Pawła II. Dopisała pogoda i wystawcy, których aż pięćdziesięciu pojawiło się na tegorocznym Międzyrzeckim Jarmarku Wielkanocnym. Królowały specjały podlaskiej kuchni. Chętnie kupowano sękacze, wędliny, sery i chleby na domowym zakwasie. A od bogactwa świątecznych dekoracji mogło zakręcić się w głowie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasz tegoroczny wiosenny jarmark.

2019-04-06 Koncert

Polecamy
Międzyrzec Podlaski Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa Serwis taneczny Zbigniewa Sieduszewskiego Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Międzyrzec Podlaski - Twoje miasto ONLINE Fakty, Kultura, Sport, Informator WAŻNE INFORMACJE I WYDARZENIA W BIALA24.PL

Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim

ul. Warszawska 37, 21-560 Międzyrzec Podlaski, tel. +48 83 371 78 07, fax: +48 83 371 23 79
e-mail: kultura@miedzyrzec.pl, godziny pracy administracji: poniedziałek-piątek: 07:30 - 15:30

© 2023 Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim.

Created by: 4interactive